חביבה פדיה

סופרים ומשוררים.

חביבה פדיה

ביוגרפיה


פרופסור חביבה פדיה מלמדת יהדות ותרבות בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. את תואר הדוקטור שלה קיבלה מן האוניברסיטה העברית. היא בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. בין תחומי מחקרה: ראשית הקבלה בפרובנס ובספרד; ראשית החסידות במאה ה-18; המסתורין היהודי הקדום; אפוקליפטיקה; מיתוס וריטואל.
חביבה פדיה עוסקת בסוגיות חתך הקשורות בתולדות הדת והתרבות היהודית. בחלקן העמידה פרדיגמות חדשות בחקר המיסטיקה, כמו למשל בתחום הראייה והשמיעה ובתחום המיסטיקה האינטרוברטית והאקסטרוברטית. סוגיות עיקריות שהיא נדרשת אליהן במחקריה הן זמן ומקום; מרכז ופריפריה; משיחיות; שאלות של שפה ולשון.
פרופ' פדיה עוסקת גם בביקורת ספרות ושירה ובכתיבת מסות עקרוניות בביקורת תרבות. במחקרים אלה היא משלבת פרספקטיבה כוללת על סוגיות של מזרח ומערב מתוך התחשבות במגמות, בהלכי רוח ובדחפים רוחניים, כמו גם בכוחות חברתיים. במסגרת זו היא אף עוסקת בסוגיות של אורבניזם והגירה.
פרופ' פדיה היא מפיקה ומנהלת אמנותית של פרויקטים מוזיקליים ותיאטרליים. היא הקימה את אנסמבל היונה להחייאתה של מוזיקה ליטורגית ומיסטית מן המזרח הקרוב ואת עמותת "רשימו: סביבה רוחנית וחומרית" – עמותה לקידום אמנות, תרבות וחינוך בפריפריה. היא חברה בוועדות ההיגוי של פסטיבל השירה במטולה, של "קהילות שרות" ושל אתר הפיוט. לצד עיסוקיה האמנותיים והמוזיקליים היא עוסקת גם בניסוח תיאורטי של פרדיגמות והליכי הבניית זהות בזיקה למוזיקה ולאמנות.
חביבה פדיה זכתה בפרסים ומלגות רבים, בהם מלגות קרן הזיכרון לתרבות יהודית, מענק ות"ת, קרן יניב, קרן לקריץ, פרס ע"ש הרי הרשון, פרס ורבורג, פרס הנשיא (על ספר השירה "מוצא הנפש"), פרס התאחדות המו"לים (על ספר השירה "מתיבה סתומה") ומענק הקרן הלאומית למדעים של האקדמיה למחקר בנושא האקסטזה.

ספרי מחקר פרי עטה

השם והמקדש במשנת ר' יצחק סגי-נהור ותלמידיו, הוצאת מאגנס, ירושלים, 2000

המראה והדיבור – טבעה של חוויית ההתגלות במסתורין היהודי, הוצאת כרוב, לוס אנג'לס, 2002

הרמב"ן – התעלות: זמן מחזורי וטקסט קדוש, בסדרת "ארון ספרים יהודי", הוצאת עם עובד, תל-אביב, 2003
ספרים בעריכתה

ספרים בעריכתה

המיתוס ביהדות, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 1996

יהדות: סוגיות קטעים פנים זהויות (ספר היובל לכבוד פרופ' רבקה הורביץ), הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (בדפוס)
מסות נבחרות בתחום בקורת התרבות


מסות נבחרות בתחום בקורת התרבות


"ארץ; זמן מקום
– אפוקליפסות של סוף ואפוקליפסות של התחלה", בתוך: א' רביצקי (ע'), ארץ-ישראל בהגות היהודית במאה העשרים (תשס"ה), עמ' 623-560

"מן השוליים למרכז תמורות בקודש הקודשים", מדעי היהדות 37

"הקול הגולה", מוסף התרבות של עיתון הארץ, אתר קדמה ואתר הפיוט: http://www.piyut.org.il/articles/192.html

"באר שבע עיר ללא עיר", אתר קדמה:
http://kedma.co.il/index.php?id=638&t=pages
ארז ביטון "פואטיקה של הגירה", הכיוון מזרח 12, קיץ תשס"ו