top of page

דב אלבוים - הרצאות

דב אלבוים מרצה בתחומי הגות, מקרא ויצירה החל במגוון נושאים מקראיים, חגי ומועדי ישראל דרך מיסטיקה, קבלה ועד למפגשי הגות על בריאה, אלוהים, אמונה, גאולה, משיחים ומשיחי שקר, מגילת העצמאות ועוד.

המפגשים עם דב מרתקים ומעוררי שאלות ותמיד משאירים רושם עז והרהורי מחשבות אצל המאזינים.

ההרצאות מיועדות לקהל הרחב, אינן מבוססות על צורך בידע מוקדם ונוסו בהצלחה בעשרות הרצאות ברחבי הארץ.
ranisaar.jpg
דב אלבוים - הרצאות

להלן טעימה קטנה מהנושאים בהם עוסק אלבוים:


אבות ואימהות, נביאים ונביאות

באמצעות עיון מעמיק בסיפורי המקרא מנסה הסופר והחוקר דב אלבוים להבין את דמותם של האבות והאימהות, הנביאים והנביאות כפי שהם נראים מבעד לצעיפים של דמותם המיתולוגית.

מדובר בקריאה ייחודית שפיתח דב אלבוים בעשור האחרון ובאה לידי ביטוי בספריו השונים ובמאמרים רבים בעיתונות ובכתבי-עת מחקריים.

הרצאות אלו אינן עוסקות בחקר המקרא בלבד אלא בעיקר בשאלות של מנהיגות, השתנות, צמיחה מתוך משבר, חלומות ושברם ועוד נושאים רבים הנוגעים לחייו של כל אדם בימינו.גם הרצאות על ספריו של אלבוים מבוקשות מאוד, בספריו הוא יוצא למסע אמיץ ומרתק בחייו הפרטיים ובנבכי החברה הישראלית. החל מספרו "זמן אלול", בו יצר אלבוים דמות של גיבור שהוא בן לחברה החרדית – בחור ישיבה, המוציא לאור את עולמם המיוחד של בני הישיבות, דרך "חיי עם האבות", בו יוצא אלבוים למסע של זהות בדמות ה"צבר", ועד "למסע בחלל הפנוי", בו מציג אלבוים את מסעותיו הרוחניים בספרות הקבלה והחסידות.

ההרצאות תעסוקנה בדרך הספרותית של אלבוים, בה הוא מתאר תהליך של חיפוש זהות יהדות וישראל אותנטית ומרתקת.

'זמן אלול '– הימים הנוראים והתודעה היהודית

"זמן אלול" הוא ספרו הראשון של אלבוים ובו הוא מתאר חודש ימים גורלי ואינטנסיבי בחייו של נחמן - בחור ישיבה בן 16. במהלך חודש זה פוצח נחמן בסדרה של תיקוני תשובה, סיגופים ומעשים נוספים הפותחים צוהר לתפישת החטא והתיקון החרדית. דרך הרצאה זו נעסוק גם בנושאים אחרים הקשורים לתפיסות אלו בתרבות היהודית.


'חיי עם האבות' – המסע לזהות הישראלית

ספרו השני של אלבוים, חיי עם האבות, מתאר את קורות חייו של נער ישראלי – אוהד, המצוי בסבך הלבטים של הזהות הישראלית עד אשר הוא פוגש לפתע את האבות מהתנ"ך איתם הוא יוצר דיאלוג מסקרן ומשעשע על התסבוכות של הזהות היהודית הישראלית. תוך כדי כך הוא משרטט ביד אמן את זהויותיהם המקראיות המורכבות של הדמויות אלו. הרצאה זו עוסקת במורכבות של הזהות הישראלית ומתאימה מאוד גם לבני נוער.


'מסע בחלל הפנוי'- אלוהים והאדם מחפשים זה את זה.

מסע בחלל הפנוי הוא ספרו האחרון והתיאולוגי ביותר של אלבוים. הספר הוא "אוטוביוגרפיה רוחנית" של המחבר והוא מתאר את מסעותיו בעולם האמונה היהודית באופן אישי. תוך כדי כך הוא משרטט את תפישותיו הקבליות של המחבר בהתאמה למערכת של 'עשר הספירות', שהיא תבנית היסוד של המחשבה הקבלית. הרצאה זו תעסוק בעולמו האמוני המיוחד של דב אלבוים.


מ'האריה הרעמתן' ועד ל"אנטילופה" – עולם ספרי הילדים של אלבוים.

אלבוים כתב עד כה ספרי ארבעה ספרי ילדים: האריה הרעמתן והג'ירפה גם, זאביק התמנון והסוסון אפרים, ינוקא באי הנשרים, לא סתם אנטילופה [הוצאת עם עובד]. בספרים אלו ממשיך אלבוים את מסעותיו האישיים ועוסק בשאלות של השתנות והתפתחות אישית, חברות ואחווה, וגם בשאלות מיסטיות של ילדים. ההרצאה תעסוק בעולמות האגדה והספרות המיתיים, מהם אלבוים יוצר את ספריו.

סדרת הרצאות על עשרת-הדברות

מהי המשמעות של מאורעות סיני בתרות היהודית? מה מאפיין את רצף האירועים שהתרחש על ההר המסתורי הזה? מה משמעות ברוחנית והקיומית של עשרת הדברות ואיך אפשר ללמוד אותן מחדש. הדברות ישמשו כמפתח לדיון בנושאים מרכזיים וסוגיות בסיסיות בהבנת היהדות ומערכת ערכיה. במסגרת ההרצאות ידונו נושאים העומדים בבסיסה של האמונה והמסורת היהודית, תוך ניסיון להבין מדוע הפכו עשרת-הדברות ל"עשרת הדברות", ומהי חשיבותן העמוקה והאוניברסלית.


במעגל השנה – הרצאות סביב חגים ומועדי ישראל

הרצאות לפי לוח השנה העברי.


הרצאות מבוא בתורת הקבלה

האם אלוהים צריך את האדם? מה חושבת הקבלה על תפקידו של האדם בבריאה? האם הקבלה מסוכנת ללמידה? ומדוע היא נקראת תורת הסוד?  שאלות אלו ואחרות יעמדו במרכז הסדרה החדשה של דב אלבוים המיועדת לחסרי רקע קודם בקבלה. בסדרת הרצאות זו יעניק דב אלבוים מפתחות בסיסיים לכניסה לעולמה של תורת הסוד היהודית. בין השאר, נעסוק בשאלות כגון: מהי תורת הספירות? כיצד התפתחה תורת הקבלה? מהן האסכולות השונות שלה ומה ההבדלים ביניהם? איך הבינו החסידים את הקבלה ומהן המשמעויות הפסיכולוגיות שלה?


שאלות על יהדות, מפגשי הגות עם דב אלבוים

האם היהדות היא דת של הלכה שקפאה על שמריה או שיש בה מגוון רב ומרתק של שיטות, גוונים ואפשרויות שלא מוכרות מספיק ליהודי והישראלי בן ימינו?


הפרשה - סדרת הרצאות שנתית על פרשות המקרא

הסופר דב אלבוים קורא מחדש את פרשות המקרא לפי סדר פרשת-השבוע והנושאים מהותיים העולים מהן אשר מרכיבים פסיפס אמונות ודעות בעם היהודי. "הפרשה" תציג פרשנות מזווית חדשה ורעננה לסיפורי המקרא, החל מעלילות בראשית ועד לעלילות בני ישראל בדרכם לארץ כנען. קריאה זו תנסה לעסוק בפרשת השבוע כולה, על מאפייניה הייחודיים ומתוך ההקשר הרחב של תולדות הפרשנות היהודית למקרא. במסגרת קריאה זו נעזר אלבוים בסוגי פרשנות שונים של המקרא, החל מהפרשנים המסורתיים כגון, מדרש, תלמוד וקבלה, ועד למפרשים מודרניים וחילוניים בני זמננו.

ניתן גם להזמין קריאה בפרשה של אותו שבוע לאור הפרשנות המיסטית והפסיכולוגית של ספר הזוהר.


ועוד ועוד...

וידאו

bottom of page