top of page

שחר שקלש

שחר שקלש, כתב מגזין במעריב סופהשבוע, לשעבר עורך חדשות בכאן 11 מדריך ותיק ביד ושם ומוביל קבוצות לפולין. שחר משלב במגוון הרצאות  את עולמות ההיסטוריה, היהדות והאקטואליה שבהם הוא עוסק ביומיום כדי לרתק את הקהל בשלל סיפורים רלונטיים, חווייתיים ומעוררי מחשבה. 


היסטוריה רחוקה, 

אקטוואליה קרובה, 

סיפורים מפתיעים והרבה נקודות למחשבה.

ranisaar.jpg
שחר שקלשהרצאה חדשה: איך לשרוד בעולם אנטישמי?

מתקפת הטרור של חמאס על ישראל באוקטובר 2023 הייתה אירוע מכונן בתולדות המדינה ושינתה סדרי עולם פוליטיים וחברתיים גם בשאר העולם המערבי.

בעקבות שורה של אירועים אלימים והפגנות ענק, נצא למסע היכרות הכרחי עם האנטישמיות הרווחת היום מסביב לגלובוס: מהשורשים המפתיעים של שנאת היהודים באסלאם והשפעתם הניכרת בהווה, דרך מעוזי השמאל הליברלי שיצאו נגד ישראל דווקא בשעתה הקשה ועד לגלוחי הראש מהימין הקיצוני שחלקם תומכים בישראל אבל ממשיכים לשנוא יהודים.

וכן, למרות הכל, יש גם בשורקות טובות.


שם ההרצאה: איך מנצחים שנאה?

בקצרה: שנאה ופילוג קיימים בעולמנו עוד מימי קדם, והתפשטו במיוחד מאז כניסת הרשתות החברתיות לחיינו. אבל מדוע בכלל הביולוגיה והסוציולוגיה מתמרצות בני אדם לשנוא, למה דווקא היהדות רואה בתופעה הזו איום קיומי, ובאלו כלים ניתן להשתמש בחיים היומיום כדי לצמצם אותה?


שם ההרצאה: נשים משנות עולם

בקצרה: עוד לפני עידן "מי טו" והשוויון המגדרי, בשיאה של המלחמה הגדולה בהיסטוריה, היו נשים ששינו את העולם לטובה ולרעה – וסיפורן לא סופר. מנשות הצמרת הנאצית ועד לליטאית שהצילה את נכסי התרבות שלנו, מהיהודייה שניסתה לבלום את השואה ועד לאלה שמרדו באושוויץ. סיפורים עם מוסר השכל רלוונטי במיוחד.


שם ההרצאה: מסך עשן

מאחורי הקלעים של תעשיית התקשורת: איך דווקא בעידן הרשתות החברתיות, הפכו העיתונים, הרדיו וערוצי הטלוויזיה מגופים שאמורים לדווח על המתרחש - לכאלה שיוצרים מציאות ומהנדסים לנו את התודעה?


שם ההרצאה: דילמת האסיר

מאורעות השואה הציבו דילמות ערכיות חשובות בפני היהודים, שנאלצו לחשב מסלול מחדש ולהחליט כיצד לנהוג בעולם חסר ודאות וחסר רחמים. ההכרעות שקיבלו ממשיכות להעסיק אותנו ולהיות רלוונטיות גם היום.


שם ההרצאה: יהיה כאן לונה פארק

בקצרה: בגיל 26, בהיותו בן יחיד לאם חד הורית, נודע לשחר שקלש שאמו חולה בסרטן מוח סופני. אחרי שנאלץ להתמודד עם הבשורה הוא החליט לצאת למסע, בתוך החיים היומיומיים, שהפך את התקופה הזו למיוחדת עבור שניהם. כעבור שנים, ואחרי שחקר את הנושא, הוא מצא דרכים שיכולים להפוך התמודדות עם כל משבר לסבירה בהרבה. הרצאה שמפיחה אופטימיות ומעניקה כלים פרקטיים למשברים שכולם חווים.
  • ההרצאות מועברות ומותאמות לקהלים מכל הגילים - מתלמידי תיכון, דרך חברות וארגונים ממוסדים ועד לגימלאים 

  • ההרצאות מועברות באולמות גדולים/קטנים וחוגי בית. הציוד הנדרש הינו מקרן ורמקול. באולמות - גם מיקרופון. 

  • משך ההרצאות יכול לנוע בין שעה לשעה וחצי, על פי דרישת הלקוח.

  • ההרצאות משובצות כולן לכל אורך ימי השנה ועוברות התאמות ורענון כדי להישאר אקטואליות.

שם ההרצאה: השואה והישראלים

בקצרה: כשישראלים שומעים את המילה "שואה" הם מדמיינים מחנות, גטאות ואולי גם פרטיזנים. אבל ברחבי העולם עולות קונוטציות אחרות לגמרי. במערב הפכו את אנה פרנק לדמות אוניברסלית, במזרח אירופה נלחמים ממש עכשיו "בנאצים של ימינו", ובארצות ערב נעים בין אמפתיה להכחשה והצדקה. הרצאה על קובץ של מיתוסים ונראטיבים, שכולם מעוניינים להשתמש בהם.


שם ההרצאה: נפשו של רוצח המונים

בקצרה: האם אדולף אייכמן הוא רוצח, למרות שהיה רק פקיד שמילא טבלאות? ומה לגבי נהג קטר פולני שהוביל קרונות עמוסים לאושוויץ? מה הופך אנשים משכילים ממדינה תרבותית לרוצחים סדיסטיים, והאם כל רצח-עם זקוק למנהיג צמא דם שיניע אותו? עדויות ישנות ומחקרים חדשים מספרים סיפור מרתק, שדורש מאיתנו לחשוב על הכל מחדש.


שם ההרצאה: על יהודים וכסף

אומרים על יהודים שהם יודעים לתמרן ולעשות כסף בכל סיטואציה. מצד שני יהודים תמיד רדפו אחר שוויון, ורעיונות סוציאליסטיים הלהיבו את דמיונם. אז האם מדובר במיתוס, או שהחיבור בין יהודים לכסף באמת שינה את העולם?


שם ההרצאה: יהודים על הכוונת

בקצרה: עוד לפני שהפכו היהודים לעם, האנטישמיות כבר נולדה. מאז היא משנה את פניה באופן מתוחכם בכל פעם שנוצר משבר כלכלי, ביטחוני, או בריאותי. אבל איפה נוצר החיבור בין יהודים לתיאוריות קונספירציה? האם מדינת ישראל צמצמה או הרחיבה את הבעיה? איך אנטישמים משתמשים לצרכיהם ברשתות החברתיות, וכיצד התופעה הזו משנה את העם היהודי מבפנים? 

"סרטון היכרות להרצאה -"איך מנצחים שנאה

וידאו

"סרטון היכרות להרצאה -"השואה והישראלים

ראיון לאריה גולן על החזרה הקרובה של הלייבור בבריטניה והאנטישמיות הגואה על רקע המלחמה בעזה

שחר שקלש משוחח עם יאיר ויינרב על התפרצות האנטישמיות באוניברסיטאות האמריקאיות 6.12.23

bottom of page