top of page

דורון תבורי

יליד חיפה, 1952
בוגר ביה"ס "אליאנס" רמת אביב, וקורס משחק בDrama Studio בלונדון.

שיחק בארבעת העשורים האחרונים למעלה משישים תפקידים ראשיים על מרבית הבמות בארץ, במחזות קלאסיים, מודרניים ואבנגרדיים, מקוריים ומתורגמים, בתיאטראות הממוסדים ובפרינג', בין השאר במחזות: "הלילה השנים עשר", "מידה כנגד מידה", "חלום ליל קיץ" ו"המלט" (שייקספיר), "קשר דם" (פוגרד), "הצילו" (בונד), "מנהל הבית" (פינטר), "נפש יהודי" "גטו" ו"סינדרום ירושלים" (סובול), "מחכים לגודו" (בקט), "טרטיף" (מולייר), "עקומים" (שרמן), "מר מאני" (א"ב יהושע), "מולייר" (בולגקוב), "רוחות" (איבסן – פעמיים בשני תפקידים שונים), "האורסטיאה" (אייסכילוס), "המתחזה" (מידלטון), "סיד" (תומס ברנהארד/כריסטיאן לופה), "היהודי זיס" (פאול קורנפלד), "מעלילות גבורת הבורגנים" (קרל שטרנהיים), "אנטיגונה" (אנואי), "שלש אחיות", 

ranisaar.jpg
דורון תבורי

"הדוד ואניה" ו"השחף" (צ'כוב), "קרב של שחור וכלבים", "הרציף המערבי", "סאלינג'ר" "בתוך הבדידות של שדות הכותנה" ו"השיבה אל המדבר" (ברנאר-מארי קולטס), "אכזר מכל המלך" (נסים אלוני), "פרגודים" (ז'אן ז'נה), "נתן החכם" (ג.א. לסינג), "הדוכסית של אמאלפי" (וובסטר), "אקווס" (שאפר), "אלמה" (סובול/פאולוס מאנקר: בירושלים, בפראג ובוינה), "הסוחר מונציה (התיאטרון העירוני של פרייבורג) ולאחרונה "הטייפ האחרון של קראפ" (בקט) ו"המלך הולך למות", שניהם בבימויה של רינה ירושלמי באנסמבל עיתים. בימים אלה מופיע ב"זוז אתה מסתיר לי את השמש" בבימוי אופירה הניג, "פספורט" (טקסטים מאת ברכט בבימוי יעל קרמסקי) וב"הדיבוק" בתיאטרון גשר בבימוי יבגני אריה. הופיע בפסטיבלים באדינבורו, ברלין, שיקגו ורומא, וזכה בפרסי מרגלית, ורד הכסף וכינור דוד, קלצ'קין, רוזנבלום ולנדאו.

מרבה לעסוק בקריאת שירה וספרות, ומופיע במספר רב של מופעי שירה בפסטיבל המשוררים במטולה, בפסטיבל הבינלאומי בירושלים ואירועים רבים נוספים, בין השאר בקריאת שירת ימי הביניים העברית, טשרנחובסקי, ביאליק, עמיחי, וסיפורת התחייה. ביצע עבור הזירה הבין תחומית את "חגיגת קיץ" של אלתרמן למוסיקה של מעיין צדקא, והקליט את הנובלה "אצל" מאת אורי ניסן גנסין בסדרה של 11 פרקים עבור קול המוסיקה. הופיע באוסטריה, ספרד וישראל עם מופע משירי פאול צלאן.

כתב בהזמנת תיאטרון חיפה את המחזה הדוקומנטארי רחב היריעה "הכת הלבנה".

יצר ביחד עם אמן הוידאו יוחאי אברהמי את "מפגש באינסוף" (אנסמבל תיאטרון הרצלייה) ואת "בארץ הגלעד" (במסגרת איגוד היוצרים העצמאיים)

הדריך משך חמש שנים קבוצת נוער במרכז תרבות באום אל-פחם. לימד משחק וביים הפקות סטודנטים במחלקות הדרמה של סמינר הקיבוצים, אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת חיפה. כ"כ לימד בביה"ס לתיאטרון חזותי בירושלים, באוניברסיטת ת"א במחלקה לבימוי ועיצוב לתיאטרון, בבית הספר למשחק "בית צבי" ובערוץ החינוך הלא פורמאלי בשלוחה של סמינר לוינסקי באילת. מלמד כיום במסלול תואר שני בימוי באוניברסיטת תל אביב.

שיחק בסרט "מחבואים" של דן וולמן ובסרט "עץ הלימון" של ערן ריקליס.

עוסק גם בתרגומים לתיאטרון. תרגומיו מהשפות צרפתית, נורווגית, גרמנית וספרדית זיכו אותו שלש פעמים בפרס עדה בן נחום, וכ"כ בפרס התיאטרון ובפרס ראש הממשלה לתרגומים. הם כוללים את מחזותיו של ברנאר-מארי קולטס, קרל שטרנהיים, גוטהולט אפרים לסינג, ז'אן אנואי, הנריק איבסן, זאן ז'נה, פ.ג. לורקה, מקס פריש, יון פוסה ועוד.

ניהל אמנותית והפיק פרויקט של ארבעה מחזות של האקספרסיוניסט קרל שטרנהיים ב"הבימה" ואת "נתן החכם" בהפקה פרטית לצד התיאטרון הקאמרי. כ"כ ניהל אמנותית את התיאטרון העירוני חיפה, הפיק שם שתי הצגות ("הצמא והרעב" של יונסקו ו"הדוכסית של אמאלפי" מאת ג'והן וובסטר) ופוטר אחרי פחות משנה עקב חילוקי דעות חריפים עם ההנהלה הציבורית של התיאטרון. ניהל את הזירה הבין תחומית בירושלים והיה חבר בועדה האמנותית של "המעבדה". מיוזמי פרוייקט מעבדתרבות דימונה וממקימיו.

כזמר סולן ביצע על הבמה והקליט שלושה מחזורי שירים של דורי פרנס: "צריף קטן" (לשירי ילדים של לאה גולדברג – תיאטרון החאן), "משורר בניו יורק" (לטקסטים של לורקה – פסטיבל ישראל) ו- YES (לשירים של א.א. קאמינגס – קול המוסיקה). כמו כן ביצע והקליט עם ציפי פליישר את יצירותיה "קין והבל" ו"מקץ הדרכים", ועם עודד זהבי את "אלוהים מרחם על ילדי הגן" (עם התזמורת הקאמרית הישראלית) ואת אסופת השירים "שירים בשולי הדרך" (פרויקט של החוג למוסיקולוגיה באוניברסיטת חיפה).

וידאו

bottom of page