top of page

יוסי סוכרי - הרצאות

זוכה פרס ראש הממשלה לספרות עברית לשנת תשע"ה, מנימוקי השופטים:

"יוסי סוכרי - סופר מוערך, המיטיב לכתוב יצירות המצליחות להיות אירוע לשוני וחברתי גם יחד. סוכרי לא מפחד להכניע את עצמו כדי להשאיל את עצמו לרוחם של אחרים, אלה שלעולם לא ישמיעו את מה שמעיד על עצמם.

בספריו החל מ"אמיליה ומלח הארץ וידוי" וכלה ב"בנגאזי-ברגן־בלזן", הוא פותח את הרגעים האבודים, ואת הזמן שנאטם, ומעשיר אותנו במבט נוקב ומתמשך אשר מגלה את ערוותה של תרבות שחסר לה קול, שפה וכלים לדון בתופעותיה."


ranisaar.jpg
יוסי סוכרי - הרצאות

מרצה לפילוסופיה, סופר, מיסד ומנכ"ל המכון למחשבה מעשית. יוסי סוכרי, סופר ומרצה לפילוסופיה במשך שנים רבות במוסדות אקדמאים שונים, בין היתר: המכללה למנהל, בצלאל, אוניברסיטת באר-שבע, מנשר בית ספר לאומנות, וקמרה אובסקורה. מלמד בעיקר פילוסופיה מודרנית ופוסט מודרנית, כזו שמותאמת לעולם הנוכחי.

פרסם מאמרים פובליציסטייםבנושאים פוליטיים, מדיניים וחינוכיים בעיתונים שונים, בעיקר בעיתון הארץ.

בד בבד עם עבודתו כמרצה לפילוסופיה, שימש יוסי סוכרי כנציג בלעדי של חברת המשקאות הצרפתית Monin, בעלת המותג המוביל בעולם בתחום התוספים למשקאות. יוסי סוכרי ניהל בפועל את החדרת המותג לישראל והיה אחראי על כל מערך המכירות והשיווק של המותג. החדרת Monin בישראל נחלה הצלחה עצומה והמותג בנה והוביל את הקטגוריה של התוספים למשקאות בארץ. נציגות Monin בישראל הגיעה למקום מס' 2 במכירות ביחס לכמות תושבים מבין 112 נציגויות של Monin בעולם, וזאת ללא כל השקעה בפרסום. 

4. יוסי סוכרי מרצה גם על ספריו שפרסם שזכו להדים רבים ותורגמו לשפות זרות:
אמיליה ומלח הארץ, הוצאת בבל, 2002

ספר אוטוביוגרפי המספר על היחסים בין נכד לסבתו, על רקע המתח האתני והכלכלי במדינת ישראל ועוסק בקשר של שניהם לזהות הישראלית והיהודית והמזרחית שלהם ושאלת השייכות למדינת ישראל. זהו מסע של ילד מהרגע שגדל כילד מזרחי בפרדס כץ ומתאר את תחנות החיים שלו, על רקע צבא, אוניברסיטה וחייו בחו"ל.

זוהי הפעם הראשונה בספרות העברית שדמות האישה המזרחית מוצגת כמי שמפנה עורף למטבח, כבעלת חשיבה מופשטת, כאישה קרה ולא חמה, היודעת עברית על בוריה ובנוסף לכל זאת היא ניצולת מחנה הריכוז ברגן-בלזן. כל זה מנוגד לסטריאוטיפ של האישה המזרחית, כחמימה, פולקלוריסטית, כפי שנהוג גם להציגה בספרות העברית.

תורגם לצרפתית וראה אור בשנת 2006 בהוצאת "acte sud".

לא תקין רומנטית, חרגול /עם עובד, 2008

סיפור אהבה בין מורה בשנות החמישים לחייה לתלמיד בן שמונה עשרה. מבעד לסיפור האהבה שנרקם ביניהם נחשפים הכשלים של מערכת החינוך הישראלית.

מקלטור, הוצאת ידיעות אחרונות, 2005

מספר על אדם שאינו מסוגל לחיות בישראל בגלל השחיתות והכיבוש, אבל גם אינו יכול להתנתק ממנה בגלל תחושה מסוימת של שייכות וגם בגלל שהוא אינו יכול להתגורר בחו"ל על רקע האנטישמיות. הוא נדחף למצוא מקלט בתוך ישראל, מקלט שהוא גם פיזי ובעיקר מטפורי ומנהל את חייו בתוך המקלט הזה.

פרסם בכתב העת La Passe de midi נובלה ארוכה בשם La Posibilite (האפשרות) ובה קטע מתוך "המקלטור".

בנגאזי - ברגן־בלזן, עם עובד, 2013

עוסק בשואת יהודי לוב. על ספר זה זכה סוכרי בפרס ברנר, מנימוקי השופטים: קולו הייחודי של יוסי סוכרי מספר בעלילה סוחפת, שגיבורתו היא בחורה צעירה, את גורלה של יהדות לוב בשואה. הוא פותח צוהר לקהילה יהודית עתיקה, כור היתוך של תרבויות, ושל שפות שונות (איטלקית, עברית וערבית-יהודית), יצירה שהיא נדבך חשוב בספרות העברית.

ספר זה נכנס לתכנית הלימודים ע"י משרד החינוך, לכתות י”א – י”ב.

ההרצאה על שואת יהודי לוב אוצרת בתוכה הסבר מקיף על מצבה הקולוניאלי של לוב בעת מלחמת העולם השנייה. היא מתארת את היטלטלותה של לוב בין גרמנים, איטלקים ובריטיים ובתוך כך את מצבם של היהודים בה. ההרצאה תפרט על מחנות הריכוז שהנאציים הקימו בלוב ועל היהודים שנלקחו למחנות המוות באירופה מלב מדבר סהרה.

הצלחתו של יוסי סוכרי בהחדרתMonin  בישראל התבססה על שיטותיו הייחודיות, הנשענות על ניתוח אנליטי של השוק תוך שילוב של כלים פילוסופים. 

בשנת 2005 מכר יוסי סוכרי את נציגות Monin לחברת קוקה קולה ישראל.

מבחר הרצאות:

1. מכירות בעולם החדש
יותר ויותר גופים וארגוניים כלכליים ברחבי העולם פונים לאחרונה לשיטות מכירה בלתי קונבנציונאליות. החדשנית והמתקדמת ביותר בין השיטות הללו היא המכירה באמצעות כלים פילוסופים. שיטה זו מצליחה גם היכן ששיטות המכירה המסורתיות נכשלו כישלון חרוץ. ההרצאה תסביר את הקשר שבין הפילוסופיה לעולם הכלכלי, תחשוף את הסודות המרתקים הגלומים בקשר הזה .
בהרצאה יינתנו כלים מעשיים לפיתוח מיומנויות מכירה המותאמות לעידן הניו מדיה..


2. הטכנולוגיה חיה אבל המוסר מדמם - טכנולוגיה וסוגיות מוסריות
מן המפורסמות הוא שהעידן הטכנולוגי שבו אנו חיים חולל תמורות מרחיקות לכת בתחומים רבים. אבל בד בבד עם כך הוא מציב בפני המין האנושי אתגרים חדשים שהוא לא ידע כמותם. אפשר שהאתגר הגדול ביותר שהוא מציב בפנינו הוא, כיצד על בני האדם, באשר הם, להתמודד עם הסוגיות המוסריות שנובעות ממנו ולתת להן מענה.

ההרצאה תציג במלוא העוצמה והבהירות את הקשר שבין העידן הטכנולוגי למוסר ואת השאלות הגדולות שהזיווג הזה הוליד. במהלכה יוצגו דוגמאות קונקרטיות וסרטונים שמבטאים את הזיווג הזה ואת העתיד הממש קרוב, מזהיר, או מבעית, שהוא צופן לנו.

גילוי עריות l שכפול בני אדם l הנדסה גנטית l שליטה מרחוק במכוניות ובמטוסים l חיי נצח l

רובוטים בעבודה: אין עבודה, מושג האחריות l טשטוש ההבדל בין אדם למכונה l השתלת גוף לראש. איפה הנפש? מי האדם? l הטכנולוגיה כמעמיקה פערים כלכליים l פצצות מחריבות עולם l העניין הגנטי l

רשתות חברתיות (ביוש, חרמות, הפצת שקרים, התרוקנות ממילים מוביל לבינאריות פוליטית וחשיבה מצומצמת שלא רואה גוונים) l סלקציה גנטית.


3. פילוסופיה וכישורי חיים:

ההרצאה מלמדת כיצד הפילוסופיה מסייעת לאדם בחיי היום יום, הופכת אותו לחסין יותר, נכון לעמוד מול אתגרים, ומעניקה לו כלים שמאפשרים לו להתקדם ולהצליח.

במהלכה נלמד מהפילוסופים היוונים הגדולים כיצד לשאוב את כוחנו ממקור פנימי, כיצד להבחין בין הלחצים האמיתיים והמדומים של החיים, ואיך להתמודד מולם בהצלחה מרבית. כמו כן נלמד מהם על אודות הצרכים האמיתיים שלנו לעומת אלה הכוזבים ונראה כיצד התייחסות נכונה כלפיהם תורמת תרומה מכרעת לאושרנו.

ההרצאה תמחיש כיצד הצמדות לתבונה הטהורה של הפילוסופים המודרניים החשובים תסלק מאתנו מכשולים שמעכבים אותנו בדרך להצלחה אישית, ואיך שימוש מושכל בתורותיהם יעניק לנו כלים ממשים לניהול דיאלוג פורה ואפקטיבי בגזרות השונות של חיינו.וידאו

bottom of page