top of page

גל גבאי

galgabay.jpg

עיתונאית, מגישת רדיו וטלוויזיה.

זוכת פרס פרימור לתחקיר עיתונאי 2013 - על התחקיר "לאן נעלמו הילדים" עליו עבדה במשך 4 שנים, תחקיר העוסק בצמצום הילודה בקרב עולי אתיופיה על ידי מתן זריקות לנשים נגד הריון ללא רצונן החופשי, תחקיר מעמיק, רחב, ממושך ויסודי אשר חשף תופעה נסתרת מעיני הציבור.

 

זוכת פרס סוקולוב לעיתונות כתובה ואלקטרונית 2013 - אשר מוענק מדי שנתיים ע"י עיריית תל אביב לעיתונאים שהטביעו את חותמם. פרס זה נחשב לפרס החשוב ביותר לעיתונאים לאחר פרס ישראל לעיתונאות. גל גבאי זכתה בפרס על תחקירה "לאן נעלמו הילדים" אשר שודר בתכנית "ואקום" בחינוכית 23 שעסק בתופעת צמצום הילודה בקרב עולי אתיופיה. ועדת הפרס קבעה: "הפרס מוענק לגל גבאי על תחקיריה, שחשפו עוולות חברתיות הנוגעות לאוכלוסיות מוחלשות, בעיקר התחקירים על הטיפול התרופתי בנשים אתיופיות ועל סחר בנשים. תחקיריה מאופיינים ביסודיות ובעומק ונשאו תוצאות פוליטיות חברתיות ומשפטיות"

השכלה
2005-2006 אוניברסיטת תל-אביב - לימודי סוציולוגיה ומגדר B.A.
1992-1994 אוניברסיטת בן-גוריון - לימודי מדע המדינה ופילוסופיה B.A.
1991-1992 האוניברסיטה העברית – מכינה למדעים מדויקים
1982-1988 מדרשת שדה בוקר, מקיף ו ב"ש – בגרות מלאה כימיה-ביולוגיה

ניסיון
2012 – היום - מגישת "ואקום" גבאי מתמקדת באזורים נידחים מהעין ורחוקים מהלב הנמצאים כל העת בחצר האחורית של החברה הישראלית, אך ננטשו והתמלאו ב"ואקום" שאיש לא נוגע בו. העלאת הנושאים לסדר היום קוטעת את הפאסיביות ומביאה לתודעת הצופה את אותם חללים.

2008 - היום - מגישת "עושים סדר" תכנית אקטואליה יומית המשודרת בערוץ השני ומופקת על ידי הטלוויזיה החינוכית. התוכנית בדגש כלכלי חברתי.

2007-2008 מגישת "כאן ועכשיו" תכנית אקטואליה יומית ברדיו 99

2007-2008 כתבת מגזין "אולפן שישי" כתבות מורחבות עבור מהדורות שונות- חדשות ערוץ 2

2007 יוצרת ובימאית של "שוליים" סרט תיעודי באורך 50 דקות שהופק עבור ערוץ יס-דוקו בלוויין. הסרט ליווה לאורך שנה מספר רוכלים בצדי הדרכים לאורך 100 ק"מ של כבישי ישראל. דרך סיפוריהם השונים מוצגת תמונת רוחב של ישראל הבלתי נראית.

2007 הגשה של "מישהו מטפל בך" – סדרה תיעודית בת 4 פרקים שהופקה עבור ערוץ 8 בכבלים שעסקה באופן ביקורתי במשבר מערכת הבריאות המודרנית: חיסונים, ריטלין, הרדמה, כיצד לבחור רופא. הסדרה הייתה מועמדת לפרס אופיר בשנת 2007

2006-2007 מגישת מבזקי חדשות – חדשות ערוץ 2

2004-2006 מגישת תכניות אקטואליה בשידור חי ומהדורות חדשות בערוץ הכנסת החדש (99) מטעם חדשות ערוץ 2

2005 בימוי סרט בנושא ילדי העובדים הזרים בעבור ערוץ הילדים

2004-2005 מגישה מחליפה של מהדורת "חמש וחצי" בערוץ הילדים

2003-2004 כתבת מגזין "אולפן שישי" בחדשות ערוץ 2

1998 הגשת סדרת תכניות אולפן בשידור חי בטלוויזיה החינוכית "אלימות זה בידיים שלנו " ו-"כאילו שווים"

1997-2003 כתבת פלילים ומשפט אזור תל-אביב חדשות ערוץ 2

1996-1997 כתבת אזור הדרום חדשות ערוץ 2

1995 בימוי סרטים דוקומנטריים בנושאי פשיעה וחברה – ערוץ 2 (רשת)

1993-1997 כתבת לענייני פלילים דרום הארץ – גלי צה"ל

1992-1996 כתבת לעניינים מוניציפליים – עיתון "כל הנגב" לרשת ידיעות תקשורת.


צבא
1988-1990 קיתמ"ש – בסיס חצרים – חיל אוויר

אחר
1990-1991 מדריכה ומלווה של נוער במצוקה במעונות יום בבאר-שבע


עיקרים
חשיפת פרשיות שחיתות בעיריית באר-שבע שבחלקן הסתיימו בחקירות פליליות והגשת כתב אישום.

חשיפה ראשונה ובלעדית של תופעת הסחר בנשים בישראל בינואר 2000, שבעקבותיה חוקק בישראל החוק האוסר סחר בבני אדם למטרות זנות והוקמה ועדת חקירה פרלמנטרית לנושא.

מחויבות עקבית לאורך שנים לנושאים של אלימות כנגד נשים וילדים, בין היתר קורבנות תקיפה מינית וסחר בנשים.  

 

 

 

 


:נושאי ההרצאות:

 

סן פרנסיסקו וכפר סבא

המשותף בין המנהל והפועל

רייטינג סיבה או תירוץ

Stop כדור הארץ

התקשורת אשמה!

עבדים פרימיום

איך הגענו עד הלום?

 דור ההורים מתכתב עם דור הילדים

הדור שנרדם בשמירה, הדור שהתפכח וזה שיצטרך לתקן

 


מה המשותף בין הפועל למנהל, אלה שבישראל ואלה שבבריטניה או בסן פרנסיסקו?

 


איך הפכנו שותפים פעילים בחיסול חווית החיים שלנו? איך התנדבנו להתפרק מכל מה שהופך את הקיום מהישרדות לחיים שראוי לחיותם? אילו תהליכים אפשרו לתרבות התאגידים לרתום אותנו לפרויקט שבו המונים משרתים מעטים במחיר בלתי נסלח?

 


ההרצאה של גל מתארת תהליכים חברתיים כלכליים בין מהפכות, ממהפכת התיעוש והמודרנה עד למהפכה בת זמננו המהפכה הטכנולוגית שהובילו אותנו עד הלום. אי נחת קיצוני. פרויקט הפרטת המחשבה גל קוראת לזה ומתארת אותו את תוצאותיו החברתיות והאישיות ובמקביל את חלקה של התקשורת במסע הזה ומוצאת לצערה את התקשורת אשמה. אבל לא רק אשמה גם קורבן של עצמה.

 


בתוך כך את המחאה על שלביה והיחס שלנו אליה ברחבי העולם.

 


כל הכוחות הפועלים עלינו יתוארו תוך דוגמאות מהחיים שידברו אל כל אחד ואחת בני העת הזאת ובתוך כך גל תציע כלים לעת ההתפכחות וההתעוררות אחרי שנים של תרדמה בחסות נרטיב שרתם אותנו למשימה החותרת נגד טובתנו.

 


אחרי ההרצאה יוקרן סרט של 24 דק "עבדים פרימיום" המתאר את אחת התופעות המחרידות של הזמן הזה והיא מגפת השחיקה שהוגדרה כמחלה של המאות ה 20 וה 21 והיא תוצאה של כל מה שנאמר לפני הסרט. על קצה המזלג כמובן.

 


הרצאה מטלטלת!!! – חובה לשמוע !! אנשים יוצאים אחרים מאיך שנכנסים בנוגע לדעה שלהם על הדור הזה...

 

 


גל גבאי: עיתונאית, מגישת חדשות וקרייניתישראלית. כיום מגישה את התכניות "עושים סדר" ו"וואקום" בטלוויזיה החינוכית.

 

גל גבאי גדלה בבאר שבע. שירתה בבסיס חצרים של חיל האוויר. החלה את פעילותה העיתונאית בגיל 22 ככתבת המקומון "כל הנגב". חשיפותיה בתחום השחיתויות המוניציפאליות הביאו לחקירות פליליות. בהמשך יצרה מספר סרטים תיעודיים ואחד שעסק בעולם העברייני שודר בערוץ 2 הניסיוני. פעילותה בתקשורת המקומית בדרום הובילה לתפקיד כתבת הפלילים בגלי צה"ל, ומאוחר יותר בחברת החדשות של ערוץ 2. גבאי נחשבת לאחת האחראיות העיקריות להעלאת נושא הסחר בנשים לסדר היום הציבורי בישראל‏. בנוסף אחראית גבאי לחשיפת "התקציב לממתקים לפעוטות לומדי תורה", שהועבר לש"ס במסגרת הסכם קואליציוני. בשנת 2004 הצטרפה לצוות ההקמה של ערוץ הכנסת מטעם חברת החדשות של ערוץ 2, ובין היתר הגישה את תוכנית הבוקר של הערוץ. במהלך עבודתה כמבזקנית בחברת החדשות היא התייחסה בתוכנית הבוקר "העולם הבוקר" למחאת טכנאי אולפני ג"ג שטענו כי שכרם הולן על ידי הנהלת האולפנים‏, ועל-רקע זה הודחה מתפקידה כמבזקנית, עזבה את חברת החדשות, והצטרפה לטלוויזיה החינוכית כמגישה של תוכנית יומית, לצידו של בן כספית. בתוכנית גבאי מייצגת לא פעם דעות פוליטיות שנויות במחלוקת. בשנת 2011 עוררה שערורייה כאשר כינתה בשידור את שטחי יהודה ושומרון "פלסטין". בעקבות תלונות הצופים, היא נדרשה על ידי הנהלת הטלוויזיה החינוכית להתנצל בפומבי. ב-2007 הגישה גבאי את הסדרה "מישהו מטפל בך?" בערוץ 8. בשנת 2012 פרסמה בתוכנית "ואקום" תחקיר, על פיו הופעלו לחצים על נשים אתיופיות רבות לקבל זריקות דפו פרוברה בלי שניתן להן מידע על תופעות הלוואי ועל אמצעים חלופיים. על פי עדויות שנאספו במסגרת התחקיר, איימו על מועמדות לעלייה כי לא יוכלו לעלות לישראל אם לא יקבלו את הזריקה.

bottom of page